Nechce mi chodit na kroužky!

Aktualizace: kvě 3


Možná to znáte taky... potkáte kamarádku a ta básní o skvělém kroužku, který navštěvují její děti. V hlavě se Vám začne rodit idylický obraz Vašich rozesmátých, aktivních dětí, které se se zaujetím věnují keramice, violoncellu nebo akorát dokončují pozdrav slunci. Doma ovšem narazíte na kategorické NE! A celá rodinná idylka, stejně jako zářná budoucnost Vašeho potomka, se rozplyne...


Co dělat, když máte doma kroužkového odmítače? Jak děti účinně motivovat nejen ke kroužkům, ale dalším smysluplným aktivitám se dočtete níže.


Téma kroužků a kroužkových odmítačů kolem mě kroužilo už delší dobu a po Vánocích se stalo velmi aktuálním i v naší rodině. Devítiletý syn po dvou letech intenzivního fotbalového tréninku odmítl dále pokračovat. Mého muže, který fotbalem žije, to velmi zasáhlo. To, co následovalo, by vydalo na další blogový příspěvek s tématem Proč je dobré příliš se citově neangažovat v koníčcích našich dětí :-).


Sama jsem si zažila pocit zklamání a bezmocnosti, když mi můj syn na každý návrh říkal ne, aniž by cokoliv alespoň zkusil. Nejsem zrovna diplomat, takže mě každé ne dost vytočilo a určitě nám oběma nepomohlo ani srovnávání s ostatními. Speciálně příkladné spolužačky, které měly v pondělí pianko, v úterý balet, ve středu keramiku, se mi velice "hodily do krámu".

Vnitřně jsem věděla, že nemám tak tlačit, ale změnit zaběhnuté představy o tom, jak by to vše mělo být, jde pomalu. Naštěstí to jde a děti nám v tom často hodně pomáhají, i když je to někdy bolestný proces.

Proč se v mládí učit, když ve stáří nen čas?

V oblasti koníčků mi přijde, že stále převažuje názor, že je dobré mít děti smysluplně vytížené. Vidím to všude kolem, i u jinak alternativních rodin. Tento přístup v duchu "co se v mládí naučíš... " je pro mě velmi srozumitelný. Sama jsem si ho zažila a nestěžuji si. Má jasná pozitiva.


Osobně ale vidím dvě rizika. Pracovně bych tento přístup nazvala inženýrský. Taková skládačka s časem a možnostmi co by dítě mělo umět, co by pro něj bylo dobré, či co by se mu mohlo hodit. Dítě se v takovém přístupu často úplně ztrácí. Pokud má navíc "smůlu", že je nadané na všechno a nevzdoruje, nemusí mít v kvantitě aktivit prostor si najít tu jednu věc, kterou by si mohlo udržet a "najít" v dospělosti.

Je tu ale ještě jedno riziko, o kterém se zdaleka tak často nepíše - vyčerpaní a přetížení rodiče.


Mami a co ty?

Vedu několik kroužků pro děti a často se maminek ptám, jaké kroužky, jakou radost mají ony samy. Jak se nabíjí? Co jim přináší energii mimo rodinu a domov?

Většina své hobby odsouvá na vedlejší kolej se slovy, že nemají čas. Jak by mohly? V záplavě úkolů, povinností a hobby dítek je to naprosto pochopitelné.

Já sama jsem dost dlouhou hibernovala s dětmi a velmi mi to vyhovovalo, nebo se mi to tak zdálo. Někde uvnitř jsem ale věděla, že ta moje živá část trpí. Nepomohly zajímavé aktivity s dětmi, zvelebování domova nebo dovolené. Až když jsem se začala zamýšlet nad tím, co mě nabíjelo ještě před dětmi, co jsem milovala nebo co si toužím vyzkoušet, věci se začaly měnit.


Citrusové oleje přináší radost, energii a posilují kladný vztah k sobě samému

Pomohly oleje a pud sebezáchovy!

Celý život jsem tancovala a najednou jsem si uvědomila, že jsem několik let nebyla ani na jednom tréninku. Oficiálně jsem měla důvod, děti, práce, dosaďte si, co potřebujete... Nakonec mě naštěstí donutil můj pud sebezáchovy. 

Velmi mi pomohly esenciální oleje Divoký pomeranč, směs na odpuštění Forgive a motivační směs Motivate. 

Z domu se mi vůbec nechtělo a děti vůbec nechápaly, proč tedy jdu. Pochopily, když mě viděly po tréninku!Ta energie je nepopsatelná! Měla jsem pocit, že jsem se vrátila v čase! Ještě teď, když o tom pouze píšu, se usmívám. Teď mě děti na tréninky posílají samy :-).

Řešení je tak snadné!

Pokud jste rodičem kroužkového odmítače a možná se bojíte, že Vaše dítko bude za ostatními zaostávat nebo nebude dostatečně vytíženo a vybaveno do života, mám pro Vás návrh.

Zkuste ušetřenou energii věnovat sobě. Inspirujte své děti vzorem. Když Vás uvidí, jak záříte, budou chtít zažívat to stejné.

"Vybavte" Vaše děti spokojenou mámou/tátou, kteří si na sebe dovedou udělat čas nehledě na okolnosti. To je dovednost k nezaplacení! Kam se hrabou keramičky a píšťalky :-)

0 zobrazení