Základní pravidla bezpečného používání esenciálních olejů

Aktualizace: 8. led 2019


Esenciální oleje jsou velmi silné koncentrované přírodní látky. S oleji dōTERRA má každá kapka svou sílu a je potřeba k nim přistupovat s respektem a pozorně je dávkovat. Všechny dōTERRA oleje jsou tzv.terapeutické kvality, které prochází složitým procesem testování (CTPG®). Každý olej má své identifikační číslo, díky němuž si můžete sami ověřit jeho kvalitu a složení na stránkách sourcetoyou.com.


Níže najdete několik obecných pravidel, díky kterým bude Vaše dōTERRA zkušenost s každou kapkou bezpečná, příjemná a účinná.
ESENCIÁLNÍ OLEJE A BEZPEČNOST

1. Esenciální oleje jsou velmi silné koncentrované přírodní látky. S oleji dōTERRA má každá kapka svou sílu a je potřeba k nim přistupovat s respektem a pozorně je dávkovat.


2. Vyhněte se citlivým místům jako je sliznice - vnitřek nosu, vnitřek uší, poraněná kůže a další citlivá místa. Pokud se při lokálním použití objeví zarudnutí nebo podráždění pokožky, aplikujte na podrážděné místo rostlinný olej v bio kvalitě, ne vodu, které oleje odpuzuje.


3. Při použití na kůži můžete oleje ředit do nosného oleje, což může být jakýkoliv rostlinný olej v bio kvalitě. Obecně se dopručuje jedna kapka na 3 kapky nosného oleje. Pro děti a osoby se zvýšenou citlivostí kůže se doporučuje jedna kapka do 10 kapek nosného oleje (cca jedna polévková lžíce). Pokud máte citlivou kůži či při použití na dětech, vyzkoušejte nejprve citlivost pokožky aplikací malého množství oleje na vnitřní straně ruky. Nebojte se ředění "síly" olejů. Naopak ředěním se oleje rychleji vsakují do kůže a méně vypařují. DōTERRA vyrábí také tzv.horké oleje, velmi silné oleje, které by se při použití na kůži měly vždy ředit. Jde především o Skořici, Kasii, Hřebíček, Geranium, Lemongrass, Oregano a Tymián.


CITRUSOVÉ OLEJE JSOU FOTOSENZITIVNÍ

4. Citrusové esenciální oleje jsou fotosenzitivní a mohou společně s UV zářením způsobit pigmentové skvrny a zvýšenou citlivost pokožky. Pro bezpečné používání je doporučeno nechodit 24-48 hodin na slunce po aplikaci citrusových olejů. Tyto oleje se mohou aplikovat na dlaně a plosky nohou, na místa, která nebudou na přímém slunečním záření. Jde především o Citrón, Divoký pomeranč, Bergamot, Limetku a Grapefruit. Podrobný přehled fotosenzitivních olejů naleznete zde.


5. Esenciální oleje a děti. S aplikací olejů u dětí začínejte na ploskách chodidel. Oleje by měly být minimálně při prvním použití naředěny. Pro děti mladší než 2 roky je nejlepším způsobem použití odpařování olejů v difuzéru. Ideální variantou je také dōTERRA řada Touch olejů, které jsou již naředěny v bio kokosovém oleji a jsou určeny k přímému použití i pro děti. Pro děti do dvou let by neměl být vůbec používán mátový esenciální olej. Při používání esenciálních olejů by měly být děti vždy pod dohledem.


ESENCIÁLNÍ OLEJE A DĚTI

7. Nemíchat, vrstvit. Každý olej je specifický svým složením, a proto se doporučuje oleje nemíchat, spíše na sebe nanášet ve vrstvách po několika minutách (neplatí u rozptylu olejů v difuzéru).


8. Vnitřní používání esenciálních olejů* je v mnoha zemích obecně považováno za bezpečné, za předpokladu, že se radíte s odborníkem na aromaterapii či lékařem. V EU vnitřní užívání esenciálních olejů povoleno není. Přípravky určené pro vnitřní používání, které doTERRA nabízí, tedy užíváte na vlastní nebezpečí.Většina dōTERRA esenciálních olejů se dá užívat vnitřně (na vlastní nebezpečí), proto mají také označení jako terapeutické a prochází dlouhým procesem kontrol. Před samotným užitím si prosím ověřte, zda daný olej je pro vnitřní užití vhodný (internal use) a konzultujte doporučené dávkování s vyškoleným aromaterapeutem. Podrobný přehled doporučení týkajících se vnitřního (internal) používání esenciálních olejů naleznete na blogu.


Oleje, které by nikdy neměly být vnitřně používány jsou: Arborvitae, Blue Tansy (a směs Deep Blue), Jalovec viržínský, Cypřiš, Douglas Fir, Eukalyptus, Spikenard a Libavka.

Pokud užíváte esenciální oleje ve vodě, vždy používejte čisté materiály - sklo, nerezové nádobí z čistých zdrojů. Oleje mají sílu navázat na sebe škodliviny z nečistých materiálů, které byste pak opět pili.


9. Při používání esenciálních olejů se mohou vyskytnout individuální alergické reakce. Při vážnějších alergických reakcích, přestaňte olej na nějakou dobu používat. Každý člověk reaguje specificky a jeho reakce závisí na mnoha faktorech. Obecně platí, že pokud je Vaše tělo překyselené a plné toxinů, může být reakce mírně negativní. Výjimečně se mohou zpočátku objevit alergie a vyrážky, které mohou být způsobeny reakcemi s usazenými chemickými zbytky z produktů osobní hygieny a kosmetiky.


10. Vše s mírou a rozumem. Začínejte s oleji dōTERRA kapku po kapce...*Veškeré informace o účincích a užívání esenciálních olejů byly přeloženy z angličtiny z veřejně dostupných materiálů firmy dōTERRA a mají pouze informativní charakter. Tyto informace nejsou určeny k diagnostice a léčení jakéhokoliv onemocnění. Žádné z uvedených produktů na těchto stránkách nenahrazují léčiva či lékařskou péči a nejsou náhradou pestré stravy.